Архивите са живи
- search
- Всички
Забравеният университетски професор Георги Ненков
Проф. д-р Георги Ненков дава голям принос за развитието на българската ветеринарна медицина
Проф.д-р Георги Иванов Ненков е основател и пръв директор на Института по изкуствено осеменяване и развъдни болести открит в София през 1938 г. Той е роден на 13 април 1898 г. вьв Враца. През 1916 г. завършва гимназия в родния си град. Впоследствие завършва военно училище с чин подпоручик. Следва и завършва Ветеринарния университет във Виена. Защитава докторска степен и специализира в хирургическата акушерска клиника в същия университет.
В периода 1935-1938 г. Ненков специализира в хирургическите и рентгенови клиники на ветеринарните университети в Берлин,Мюнхен ,Лайпциг, Хановер, Бърно и Будапеща.
В България преподава вьв Ветеринарния факултет при Софийският университет, следните дисциплини - обща хирургия, оперативна хирургия, специална хирургия и акушерство. Директор е на Университетската ветеринарна клиника.
Редовен член е на Австрийското ветеринарно общество от 1927 г. Автор на учебници, статии и научни трудове и публикации на български и немски език,в областта на ветеринарната медицина, с което проф.д-р Георги Ненков се нарежда сред най-добрите български и европейски специалисти. През 1944 г. е арестуван и отведен в Централния софийски затвор, сьден от Народния съд и умира вследствие на нанесените му тежки побои.
Ръководеният от професора Институт по биология и имунология на размножаването
Професор Ненков има наследници син и дьщеря. Синьт му е завършил Ветеринарномедицинският факултет на Софийският университет. Обществеността вьв Враца пое инициативата да се внесе в Общинският сьвет предложение за реабилитация на професор д-р Георги Ненков, като учен от европейска величина и обявяването му за почетен гражданин на града. Издирват се негови наследници деца, внуци и правнуци. Днес наследник на основания от него Институт по изкуствено осеменяване и развьдни болести е Институтът по биология и имунология на размножаването ‘’Акад.Кирил Братанов’’ кьм Бьлгарската академия на науките.
Д-р Мирослав ЛАЗАРОВ, пенсионер