България
- search
- Всички
В Малък Преславец, Силистренско: Празник на водните лилии
В село Малък Преславец, община Главиница, област Силистра се проведе съборът „Водните лилии”. Представиха се 22 самодейни групи с 360 участника.
Съборът откри зам.-кметът на община Главиница. Това е 15-ти пореден празник, който във времето успя да придобие огромна популярност и се утвърди в един от най-красивите, и най-масови празници в област Силистра. Заместник-кметът каза: "Участниците представят богатството на българския фолклор чрез песни и танци. Вярвам, че няма жител на територията на област Силистра, който да не е съгласен с факта, че територията на Малък Преславец е обявена за защитена зона за опазване на дивите птици с площ 500 дк. Тук гнездят изключително редки птици, записани в Червената книга на България. Плантацията на водните лилии с площ от 46 дк. е най-голямата от бяла водна лилия в република България. Твърди се, че е и най-голяма на Балканския полуостров."
Големи благодарности за събитието трябва да се отправят към кмета на Малък Преславец Галина Ангелова, организира години наред провеждане на този масов празник за традициите, които са утвърдени във времето. Спонсори на събора са земеделската кооперация на селото, читалището „Йордан Йовков” и БКС Главиница. Те са създали всички условия за провеждане на събора, за всеки имаше място под сенниците. Празникът започна с изпълнението на младия самодеец от Силистра - гайдарчето Стефан Янакиев. След това се заредиха: изпилнители от читалището „Димитър Иванов Полянов 1870” от с. Гарван и пенсионерския клуб от същото село; читалището „Дръстър 2012” – Силистра; читалището „Просвета 1940” – с. Стефан Караджа; читалище „Отец Паисий” – с. Богданци; читалище „Доростол 1870” – Силистра; читалище „Пробуда 1940” – с. Калипетрово и клуб „Васила Вълчева” от същото село; читалището „Възраждане 1940” – Сребърна; читалището „Никола Вапцаров” – Тутракан; читалището „Иван Вазов 1941” – Срацимир; изпълнители от с. Грънчарово, клуб №2 и №3 от Силистра; „Русчуклийска китка” – Русе; читалище „Гоце Делчев” – Русе; както и индивидуалните изпълнители: Рая Петева, Дария Сезгюн, Любен Вълчев, Доротея Вълчева, Никол Николаева, трио „Карамфили” от Силистра. При всяка хороводна песен самодейците играеха. Всеки участник получи грамота, сувенир и храна за обяд.
Търговците се бяха погрижили за топли кебапчета, студена бира и сладолед. Имаше много сергии със сувенири. Бабите закупиха подаръци за внуците. Накрая се изви голямо хоро. За самодейците това е един голям празник, на който се насладиха на водните лилии.
Йорданка ЖЕКОВА, с. Малък Преславец, Силистренско