Архивите са живи
- search
- Всички
Убили бащата на актрисата Маргарита Дупаринова, когато била на 2 години
Тя се качва на театралната сцена още като ученичка
Маргарита Дупаринова бе една от звездите на Народния театър
Актрисата Маргарита Дупаринова -доказана звезда и емблематична фигура почти шест десетилетия в българският театър, има нерадостно детство.Тя е родена в семейство, в което политиката е не само убеждение, но и призвание.
Къщата на Дупаринови на софийската улица "Врабча"
Бащата д-р Спас Дупаринов е роден на 27 април 1892 г. в село Чамшадиново /днес с.Веринско / Ихтиманско . Завършва педагогическото училище в Кюстендил .Запознава се с Александър Стамболийски и 16 годишен става член на БЗНС .Работи в съюзния орган в-к ''Земеделско знаме'' и записва философия и педагогика в Софийския университет. Със стипендия от БЗНС записва и защитава докторантура по правни науки в Лозана .От 1917 г. д-р Дупаринов е главен редактор на в-к ''Земеделско знаме ''.От Кюстендилския избирателен район през 1920 г. е избран за народен представител в XIX Обикновено народно събрание. Като народен представител се изявява като добър оратор , популяризатор на земеделските идеи и основател на много земеделски дружби в цяла България .
Актрисата до портрета на своя съпруг Апостол Карамитев
Жени се за Ваня Ботева през 1919 г., а на 1 юли 1921 г. се ражда тяхната единствена дъщеря Маргарита - Александрина Дупаринова .През април 1920 г. д-р Дупаринов е назначен за пълномощен министър в Прага и цялото семейство се премества да живее там. На 10 март 1923 г. следва ново назначение: д-р Спас Дупаринов е в състава на новия кабинет на БЗНС и оглавява Министерството на правосъдието.
На 14 ноември 2023 г. се навършват 100 години от убийството на д-р Спас Дупаринов. На снимката: Откриване паметник на Дупаринов в с. Веринско от кмета на Ихтиман Калоян Илиев и заместник кмета инж. Тони Кацаров
В ноща на 9 юни 1923 г. с кървав преврат е свалено законното правителство на Александър Стамболийски.Тази смяна във властта е съпроводена с много арести и убийства . Маргарита е била само на две годинки тогава , но не се уморява да разказва :''Баща ми е арестуван и хвърлен в Пловдивския затвор.На 10 ноември 1923 г.го качват във влака за София и преди Вакарелските възвишения ,започнали жестоко да го изтезават.Офицер дава заповед на един войник да застреля татко в главата,но той отказал. Милият,молил се е да го пожалят, че има малко дете ,но не би.Офицерът свършил тази жестока работа.'' За майката Ваня Дупаринова и малката Маргарита настъпват тежки години. Майката изпраща дъщеря си в Свищов при баба и дядо. Близо десет години по-късно,майката се омъжва повторно за Петър Кънев,земеделец и съратник на Спас Дупаринов.
Спас Дупаринов
Вкъщи Маргарита е доведеното дете,което трябва да дели любовта на майката с брат ,сестра и ''чичо Петьо'',който не допуска тя да забрави , че е загубила истинският си баща .Много близки и познати се страхуват да приемат в домовете си ,дъщерята на убития Спас Дупаринов.За малкото момиче ,това е като черно клеймо.
Дупаринова с децата си
След завършване на прогимназия, семейството я изпраща в Американския колеж.Тук има възможността на сцената на това елитно учебно заведение още като ученичка, през 1937 г. да играе ролята на Мария в пиесата ''Иванко -убиецът на Асеня ''. За тази си роля , бъдещата актриса споделя: ''Цял живот са ме преследвали тъжните спомени от моето детство ''.
Паметна плоча на дома на Спас Дупаринов в София
През 1944 г. Маргарита Дупаринова завършва Държавната театрална школа при Народния театър ''Иван Вазов'' и от 1946 до 1990 г. е неизменно в състава на този театър.Тук ''открива''и бъдещият си съпруг артиста Апостол Карамитев, от който има две деца Момчил Карамитев и Маргарита Карамитева.
Маргарита и Апостол в сцена от "Ромео и Жулиета"
Два пъти е била лауреат на Димитровска награда, народен представител ,народен артист /1967 г./ .Удостоена е с орден ''Стара планина '' през 2001 г. Умира на 3 ноември 2005 г. в София.
Книгата за голямата актриса
Д-р Валерия Кардашевска през 2011 г. издава прекрасната книга ''Маргарита Дупаринова -обречена да служи на театъра'',в която на 200 страници публикува важни моменти от нейният житейски и професионален път, какъвто ще го запомнят бъдещите поколения
Д-р Мирослав ЛАЗАРОВ, Ихтиман