Интервю
- search
- Всички
Композиторът Тончо Русев: Баща ми си продаде часовника, за да ми купи тромпет
Най-хубавият подарък от съдбата за мен е единствената ми внучка Елена
Тончо Русев е един от най-обичаните наши композитори, създал повече от 1000 песни. Те са вечни и се пеят от няколко поколения. Композиторът е имал щастието вдъхновението винаги да върви с него през годините, чак до днес. И въпреки, че е на 84 години, и в момента създава нови песни и не спира да работи. Градът, останал винаги в сърцето му, е Бургас, където се ражда на 20 април 1932 г. Баща му е локомотивен машинист, а майка му е служителка в железниците. Любовта към музиката идва от баща му, който свири на акордеон и мандолина. Таткото продава часовника си, за да купи на Тончо тромпет. След гимназията, композиторът работи в завод „Червено знаме“ като шлосер, но и там, музиката е на преден план. Създава работническа духова група от 60 човека. Иска да учи индустриална химия, но всички виждат таланта му, и го убеждават да кандидатства в консерваторията. Завършва я със специалност „Тромпет“, в класа на проф. Карпаров през 1955 г. Оркестрант е в симфоничните оркестри на Бургас, Перник, в Софийската опера... Неговите песни са изпълнявани от повечето наши певци и певици като Лили Иванова, Васил Найденов, Веселин Маринов...
Намираме Тончо Русев у дома в Бургас, отново зад пианото.
-Г-н Русев, в какво настроение ви заварваме?
-Чувствам се добре. Радвам се, че стигнах тази възраст, защото не на всеки му е писано това нещо. Работоспособен съм, пиша музика. За мен това е най-важното.
-Върху коя песен работите в момента?
-В момента създавам една песен за Ваня Костова, една за Нели Рангелова, за Веселин Маринов и за младия певец Йордан Марков. Той е студент в Консерваторията.
-Как създавате песните си – вдъхновение ли ви трябва или е просто труд?
-Пиша само, когато в душата ми звучи някаква музика. Не се случва да стана сутринта, да пия едно кафе и да кажа: „Сега ще напиша една песен“.
-Кой е най-хубавият подарък в живота ви?
-Най-хубавият подарък е моята внучка Елена. Тя ми е единствена, и обичта ни е взаимна. Вече е голяма - на 27 години, и като сме заедно, непрекъснато се смеем. Тя ми носи настроение.
-Търсите ли смеха в живота?
-Не съм много по смеха, повече съм по тъгата.
-Защо?
-Така съм устроен. Най-вече тя ме вдъхновява да пиша песни.
-Какво е за вас Бургас?
-Бургас е най-красивият град на света за мен. Там остана моето детство, моята къща и моята любов разпиляна. Нищо не остана от нея.
-А морето? То често присъства в песните ви.
-Обичам го и много песни съм посветил на него. Като всеки бургазлия то е в сърцето ми.
-Баща ви си продава часовника, за да ви купи тромпет. Това ли предопределя пътя ви?
-Да, така се случи в моя живот.
-Вашата музика към текстове на кои поети приляга най-много? Кои поети харесвате?
-Евтим Евтимов, Петър Караангов, Калин Донков, Петя Дубарова, Павел Матев, Георги Джагаров и т.н.
-Талантът ли е най-важен за твореца?
-Смятам, че той е в основата на всичко, което Бог ни е дал, а след това идва много сериозна и къртовска работа. Никога не трябва човек да бъде напълно удовлетворен от постиженията си.
-Какви житейски теми ви вълнуват и за какво искате да се пее във вашите песни?
-Най-много ме вълнува човешкото щастие и любовта като чувство.
-Кои са ви най-милите 5 песни?
-„Незабрава“ по стихове на Калин Донков, „Ти сън ли си“ по стихове на Павел Матев (популярна в изпълнение на Лили Иванова), „Нощ над града“ по стихове на Петя Дубарова, „Горчиво вино“ по стихове на Евтим Евтимов, „Рожден ден“ по стихове на Петър Караангов.
-Кои от наградите си цените най-много?
-От многото награди, които съм получил, най-много ценя: „Златния Орфей”, наградата на фестивала в Токио, от Париж, от Варшава, от Дрезден. Винаги когато съм бил отличаван в чужбина, съм имал самочувствието, че това е награда и за България.
-Какво ви радва в живота и какво ви огорчава?
-Най-много ме радва, когато напиша една хубава песен. А най-много се огорчавам, когато чуя лоши приказки по мой адрес.
-Какво си пожелавате?
-Да съм здрав, нищо повече.
Интервю на Румяна СМИЛКОВА
Вестник "Златна възраст"