nabore.bg

България

Годишнина: Доц. д-р Свобода Бенева навърши 85 години

Още се помни как тя ограмоти просветния министър Танев кой е химикът и общественик проф. Асен Златаров

 

Доц. д-р Свобода Бенева в ДИУУ, 2004 г.

 

 „За да живееш дълго, трябва да остарееш“, казват мъдреците. Но начина, по който остарява доц. Бенева събужда благородна завист у много хора, които я познават. Най-вече за това, че тя продължава да „сее“ натрупания професионален опит, дори да е навършила 85 години. И разбира се, това ще продължи, защото тя е автор и съавтор на много публикации и книги, свързани с образователната дейност по химия – учебници и помагала за ученици, книги за учители за всички образователи нива в основното и средно образование, статии и книги, популяризиращи науката химия. Ако трябва накратко да охарактеризираме доц. Бенева, може да се каже, е тя е един незаменим Учител на учители. В годините на своята професионална дейност в Института за усъвършенстване на учители и в последвалите години след пенсионирането си, тя продължи да бъде Учител на учители. Дълбоко осъзнатата и роля на човек, който трябва да въведе учителите по химия в успешните модели на методиката на преподаване на химията (която се определя от учениците за „трудна“), доц Бенева успява да съчетае топъл и толерантен подход към хората, с шлифован професионализъм, формиран с много труд и всеотдайност.

            Ето накратко някои акценти от нейния житейски и професионален път: Родена на 6 февруари 1940 г. в град Айтос – селище с древна история, разположен на двата бряга на Айтоска река. Тук завършва основно и средно образование. Продължава обучението си в Химическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, специалност учител по химия, с втора специалност физика. Започва работа по разпределение в гр. Ямбол – в Техникума по хранително-вкусова промишленост (1963-1964).Вече омъжена, продължава да работи в София и покрива всички класове за професионална квалификация на учители. Добрите резултати от работата и с учениците отТехникума по дървообработване и вътрешна архитектура (1964-1966) и Техникума по индустриална химия (1966-1972), е предпоставка за преминаването и на по-високо професионално равнище – от ноември 1972 г. е назначена за инспектор по химия към Министерството на народната просвета(1972-1980) и базов учител по химия на Химическия факултет в 7 СОУ (1980-1982). През 1982 г., след спечелен конкурс, заема длъжността старши преподавател в ЦИУУ (Централен институт за усъвършенстване на учители), сега Департамент за информация и усъвършенстване на учители (ДИУУ) към Софийския университет (СУ). През 1983 г. защитава дисертация на тема: „Система и логическа структура на основните понятия по органична химия в средното образование“и придобива докторска степен. През 1989 г. спечелва конкурс за доцент по Методика на обучението по химия.До 2006 г. работи като ръководител на катедра по „Природоматематически и технологични дисциплини“ към ДИУУ.

Доц. С.Бенева (в центъра, с русата коса) в 96 СОУ, София, след честване 120–годишнината на Мария Кюри

   

         Пенсионира се през 2006 г. след 43 години трудов стаж и възходящо творческо израстване. От тях, 25 години е преподавател в ДИУУ – години на всеотдаен труд, посветен на професионалното израстване на учителите.След пенсионирането си започва да работи в издателство „Булвест 2000“ като научен редактор и автор на учебници и учебни помагала. Продължава да работи в тази насока и след пенсионирането си от издателствотопрез 2016 г.

            Между тези кратки акценти от биографията на доц. Бенева има море от събития и хора в живота на човека, учителя и будителя Свобода Бенева. Много учители оценяват високо подкрепата, която им е оказвана, както при пряката работа в училище, така и при подготовката за покриване на стандартите при повишаване на квалификационна степен. Доц. Бенева дава консултации на всеки учител, който се е обърнал към нея, с всеотдайност и педагогическа деликатност, така че човекът отсреща лесно улавя правилната посока и добива сили да се справи. Нейният предразполагащ и стимулиращ подход дава „крила“ на учителите в трудния път на поднасяне и осмисляне на термини и процеси, изучавани от тази абстрактно-логическа наука – химията. Разбираемият и достъпен език, на който доц. Бенева поднася темите, предвидени в провежданите курсове в Института за учители, повишава увереността на по-младите учители. Добрата база, която беше създадена в този Институт, съчетана с подхода на лектора, бяха огромна подкрепа за учителите в тяхното професионално израстване. Изключително големи са заслугите на доц. Бенева при текстовото оформяне на статии на учители във връзка с образователния процес, или писмени разработки за покриване на клас-квалификация на учителите. Тя винаги намира време за всеки, който я потърси за съдействие – консултиране, редактиране на текст или да обогати дадена идея на учител.

            След пенсионирането си, доц. Бенева продължава да се занимава с основната тема на своята професионална изява – образованието по химия чрез класни и извънкласни форми на работа с подрастващите, което продължава и сега.

            Списъкът на публикациите като автор или съавтор – статии, учебници и учебни помагала за ученици, книги за учителя за различни нива в основното и средно образование по „Човекът и природата“ и „Химия и опазване на околната среда“, както и книги с популяризаторска насока, надхвърля 130 на брой. Част от списъка може да се намери в списание „Химия“, год.ХIХ, бр.5 (2010),статията „МЕТОДИКА НА ОБУЧЕНИЕТО ПО ХИМИЯ КАТО АКАДЕМИЧНА ДИСЦИПЛИНА:ДОЦ. СВОБОДА БЕНЕВА КАКТО Е ВИДЯНА ОТ ЕДИН УЧИТЕЛ“ (или на http://vigoria.fondacia.eu, раздел ДЕЙНОСТИ по години, 2010 г.), а за периода 2010-2020 г. – в списание „Химия. Природни науки в образованието“ бр. 2, 2020 г. в статията „УЧИТЕЛ С ВЪЗРОЖДЕНСКИ ДУХ И ВСЕОТДАЙНОСТ: доц. д-р Свобода Бенева на 80 години“ (или на http://vigoria.fondacia.eu, раздел ДЕЙНОСТИ по години, 2020 г.).

            От 15 години доц. Бенева е изпълнителен директор към отдел „Образование“ на фондация „Вигория“ (образование, екология, култура). В този период (2010-2025 г.) се проведоха 9 национални конкурса за ученици или за ученици и учители. На всички тези конкурси тя е била председател или член на журито. Особено мащабен бе националния конкурс „Живот и дейност на проф. Асен Златаров“ (2015 г.), във връзка с 130-годишнината от неговото рождение, в който взеха участие 39 училища от страната. Учители и ученици имаха чудесни инициативи и се представиха на много високо ниво. Важна роля за тяхната подготовка изигра книгата „Асен Златаров. 130 години от рождението му“(2014 г., Л.Генкова, С.Бенева, К.Ковачев), разпространена по всички Регионални инспекторати на образованието в страната.Бяха дарени 280 копия от книгата, за да се ползват от участниците в конкурса. В първата част на тази книга бе използван материал от книгата „Асен Златаров“, автори: Людмила Генкова и Свобода Бенева, издадена във връзка с 100-годишнината от рождението на Асен Златаров и проведен през 1985 г. Национален конкурс за ученици, под ръководството на С. Бенева.

            При тържественото откриване на паметна плоча с барелеф на учения през 2017 г. в ПГЕХТ „Проф.Асен Златаров“ в гр. Плевен, доц. Бенева бе поканена от Инициативния комитет да присъства като официален гост. Тя произнесе вълнуващо слово и призова възпитаниците на това учебно заведение да бъдат достойни последователи на своя патрон.

            При отбелязване на юбилейни годишнини на видни учени – М. Ломоносов, Д. И. Менделеев, Мария Кюри, Асен Златаров и др., освен че са публикувани статии за техния жизнен и творчески път,доц. Бенева е изнасяла беседи по програма „Хоризонт” на националното радио, била е водещ на Национално телевизионно състезание с ученици по повод 150 години от рождението на Д. И. Менделеев и на Национално състезание в гр. Хасково при отбелязване на 100-годишнината от рождението на Асен Златаров. През 2024 г. доц. Бенева взе участие въвфилм за проф. Асен Златаров, "Имах още какво да кажа", излъчен за първи път на 24 май 2024 г. по БНТ 1 (https://www.youtube.com/watch?v=IQPbcvLF2_4).

            По покана от ръководствотона Химикотехнологичния и металургичен университет в София, доц. Бенева е редовен лектор в Националните семинари, организирани вече петнадесет години. Особено полезни за учителите и учениците от цялата страна, които посещават семинарите с цел запознаване със специалностите и обмен на полезна информация, са презентациите на доц. Бенева по актуални проблеми на обучението по химия в средното училище, като: възможности за атрактивност в образователния процес по химия; овладяване на експериментални умения с помощта на мултимедийни продукти; дидактическите игри и тяхното естетическо, емоционално и възпитателно въздействие върху учениците; научнопопулярната литература – проверено средство за повишаване на познавателните интереси; съставяне и решаване на казуси и др.

            Доц. Бенева е участвала в 25 Национални конференции на учителите по химия, като се е представяла с доклади, презентации или постери, а на някои от тези конференции, провеждани в София, и като един от организаторите при провеждането им. На 48-та Национална конференция на учителите по химия, проведена от 25 до 27.10.2019 г. във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“,участниците изразават признанието си със ставане на крака и бурно аплодиране на доц. д-р Свобода Бенева, доц. д-р Людмила Генкова и доц. д-р Лиляна Боянова, за огромен принос и заслуги към развитието на химическото образование в България.

Свобода Бенева в Хърватия, Плитвичките езера

 

           Израз на професионален дълг и висока гражданска отговорност е Отвореното писмо по повод „урока, проведен от просветния ни министър Тодор Танев в кабинета по химия в СОУ "Хр. Ботев" във Враца“. Писмото е публикувано под заглавието „Как доц. Бенева ограмотява министър Танев кой е проф. Асен Златаров“ в сайта e-vestnik.bg (https://e-vestnik.bg/22025/dots-svoboda-beneva-g-n-tanev-izvinete-se-v-sashtiya-kabinet-obyavih-konkurs-na-ministerstvoto-v-chest-na-asen-zbatarov/). Това е един много смел жест, от страна на доц. Бенева, която не се поколеба да се противопостави на министъра и защитити заслугите, както на българския учен, така и на други известни чужди учени (тази статия под заглавие „Да ограмотим един просветен министър“ бе публикувана и във в-к „Дума“, 4 февруари, 2015, https://duma.bg/da-ogramotim-edin-prosveten-ministar-n94443?h=pdfarchive&pdfarchiveId=2883 ).

            Към многопластовия образ на доц. Бенева, трябва да добавим и широкия кръг от интереси. Тя е член на Българското филхармонично дружество и често посещава музикални концерти, опери, театрални постановки. Редовно посещава сбирките на клуба „Неостаряващите химици“. Като голям любител на природата, тя е посетила много страни и забележителности. Голяма част от книгите си, свързани с химията и методика на преподаването, дарява на различни училища и Факултета по химия и фармация към СУ. Превърнала е богатата си библиотека от художествена литература в „подвижна библиотека“ – предоставя ценни екземпляри на свои познати при поискване. Нейният дом често се е превръщал в „работен кабинет“ за хората от екипа, с който е работила. През годините е съхранила трайни приятелства. Доц. Бенева прави дарения на шест големи училища в страната със свои статии и книги, посветени на учените Михаил Ломоносов, Мария Кюри, Дмитрий Менделеев и Асен Златаров.Тя отдели време и средства, за да се появи книгата „Петра Ташева. Статии, интервюта, есета“ – издание на Фондация „Вигория“, след като П.Ташева почина внезапно и не можа да реализара тази своя мечта. В знак на дългогодишното, ползотворно колегиално сътрудничесто в ДИУУ и приятелството им, се появи тази писмена следа от събрани публикации.

            Огромна благодарност, доц. Бенева,за примера, който ни давате като неуморен творец в полето на образованието по химия, като популяризатор на химичната наука и като човек, всеотдаен към хората, науката и Родината.

 

                                                                                                                                             

Мария ДОБРЕВА, Фондация „Вигория“