Архивите са живи
- search
- Всички
Времена и нрави: „Световно първенство” по надпушване
Състояло се през 1930 г. в столичното кафене „Феникс” само за мъже
"Томасян" е една от най-старите и популярни марки цигари у нас
Конкурсите за какво ли не са американска мода, завладяла Европа, а оттам и България след Първата световна война. Израз на почти маниакалния стремеж на американците светът да се измери, класира и оцени - по възможност в пари - според условията на свободната конкуренция.
Първата „Мис България” Любка Йоцова става рекламно лице на цигари – 1929 г.
Момент от конкурса "Мис България". Любов Йоцова е в средата
Бумът на конкурсите за "мис" и "мистър" по време на Световната икономическа криза през 1929-1930 г. доказва правилото, че когато намалява хлябът, зрелищата се увеличават. У нас стопанските кризи, по определение на банкера Атанас Буров, се познават по това, че се напълват кръчмите.
Кръчмарските забавления по онова време са предимствено мъжки. Но и жените вече са отвоювали някои права и свободи през отминалата война, когато цялата издръжка на държавите ляга върху крехките им плещи. На англичанките е разрешено да гласуват тъкмо заради заслугите им във военната промишленост.
Сградата на застрахователно дружество „Български феникс“ – 1930 г. Днес тук в началото на бул. „Донкуков” се помещават Главна инспекция по труда и Агенция по заетостта
Във фронтовите държави нежният пол има и числово преимущество, тъй като мъжете са силно съкратени от вражеските куршуми, отровния газ и холерата.
Ако дотогава жените са участвали в някакви конкурси, то е било само в двойка с мъж, например в танците - традиция от дворцовите балове. Ето как изглежда това у нас в началото на ХХ век в спомените на известния политик и журналист Димо Казасов:
"В галерията се настаняваше оркестърът, а до четирите стени на салона се нареждаха два реда столове. Първият ред се заемаше от тия, които желаеха да танцуват, а вторият - от майките, бащите и близките на танцуващите.
Първият ред действаше, вторият наблюдаваше. Заключиетелната оценка от наблюденията ставаше в най-близките журове, където коментариите, обогатени от въображението на впечатлителните майки, издигаха едни танцуващи двойки и унищожаваха други."
Сама жена да танцува и пее пред публика срещу заплащане се е считало за неприлично. В така наречените кафе-шантани чужденки изпълнявали шансони и танца кан-кан. Тия заведение дали името шантонерка за жена с твърде лекомислено поведение.
Феминистки в Царство България
Тогавашният вестник "Дневник" от 7 юни 1910 г. пише: "Постепенно участниците в градинските увеселиня започват да стават по-свободни в действията си и да създават илюзия за безгрижието в западните увеселения."
Все едно четеш статия в органа на ЦК на БКП "Работническо дело" - за упадъчните западни влияния сред социалистическата младеж.
Повод за констатацията на "Дневник" дава уредения от студенти в Градската градина конкурс "за най-красивите госпожици в градината".
Градската градина срещу Народния театър имала ограда с три входа, заключвани нощем. В почивен ден тук свирел военен духов оркестър, организирали се увеселения, както и "юнашки игри" - от трупата на световноизвестния цирков артист Лазар Добрич. По околовръстната алея за пръв път се провежда колоездачно състезание.
Тотално равноправие днес
През 1911 г. в "Славянска беседа" е уредено специално състезание-конкурс "за издръжливост и елегантност" в танцовото изкуство, продължило до 1 часа през нощта. У нас този род забавления никога не се комерсиализират до краен предел, както в известния американски филм с Джейн Фонда "Уморените коне ги убиват".
Нашите конкурси са по-домашни, като проведения през 1931 г. "за най-хубавото бебе", в който участват 43 бебета и техните майки.
Марки цигари някога – „Братя Пулеви” не са боксьори и „Загорка” не е бира
През същото време мъжете си правят чисто мъжки състезания - например "световното" по изпушване на цигари на 24 май 1930 г. в кафене "Феникс". Сградата на застрахователно дружество "Феникс" в началото на ул. "Дондуков" е най-високата в столицата до Втората световна война - цели 8 етажа.
След национализацията при социализма беше Държавен комитет по планиране, а сега там се помещава Агенцията по заетостта към социалното министерство.
В кафенето под набюдение на "контролна комисия" някой си Г. Цанов изпушва "144 къса цигари" за 15 часа и 47 минути, подобрявайки световния рекорд от 121 къса за 24 часа. При това "пушенето бе непрекъснато при употребата на шоколад, захар и кафе без кофеин".
Румян СЛАВОВ
Снимки – фейсбук