nabore.bg

Като пенсионерите няма да намерите

Село Гарван се гордее с 93-годишния професор Петър Николов

Черквата в село Гарван

 

Голямо село е било в миналото село Гарван, Силистренско и имало голямо население. Днес има над 120 души с висше образование, а другите - с полувисше и средно. Всички родители са държали да се изучат децата. Има и много начални учители. Селото е известно е в миналото с много музиканти – както казват през къща и музикант. Те свирели на хармоника, гайда, гъдулка, кавал, цигулка и акордеон. На първия събор в Копривщица  те получили златен медал.

На много празници в Силистра са свирили и на сватби в Гарван и околните села. В това село е роден Петър Николов и неговия син Искрен Пецов. Известният гъдулар Ангел Кудинов се е учил от бащата на  Петър Николов, който свирел на гъдулка.  Професорът също свирел на китара. Роден е през 1930 година. В семейството расли двама братя и още от малки били научени на селския труд. Основното си образование Петър завършва в Гарван, а средното - в Силистра. През лятото ходели на бригади, а вечер правели забави, на които той свирел заедно с другите музиканти. Завършил  СУ „Св.Климент Охридски” и се завърнал в Силистра. Работил е като инспектор, директор на Педагогическото училище и в Полувисшия институт за прогимназиални учители. Тук създал семейство с учителката Надежда Димитрова и се радвали на двамата си сина Свежен и Искрен, а сега на внуци и правнуци.

Петър Николов спечелил конкурс и отишли да живеят София. Специалността му е педагогика и психология. Работил е като заместник – министър на просветата, ректор, почетен професор на Югозападния университет в Благоевград. Преподавал е 45 години педагогическа психология и е публикувал над 100 научни статии, 20 монографии. Издал е учебници с педагогически идеи за развитието на средното и висше образование. През 1985 година издал книгата си „Интегрален подход в педагогическия процес”. След това работи върху формирането на способностите на учениците. През XXI-ви век забелязва признаците на криза в мотивацията на учениците за учене. В последните две монографии 1998 – 2006г. доказва, че учебното съдържание крие още неизползвани възможности за формиране на учебна мотивация. През 2007 г. представя книгата „Психология на университетското образование”. Много книги е издал Петър Николов от проведените в провинцията семинари. Голяма е неговата дейност и днес. 93–годишният професор не спира да работи.  Живее сам, но е посещаван от сина си Искрен. Има много богата библиотека. Макар много години да живее в София сърцето му остава тук в Златна Добруджа. Радва се когато чуе по родната ни телевизия за големите музиканти от Гарван - Стоян Дечев, Пламен Калчев, Георги Недков. Останалите ги няма вече. Радва се на постиженията на родното си село и споделя си председателя на кооперацията Иван Добрев. Цялото село Гарван се гордее с професор Петър Николов от рода Пецови. Такива хора като него са солта на земята и много са тачени, много са дали за развитието на науката. С право е отбелязан в книгата на инженер Любомир Михайлов „Научната слава на България”.

Силистра знае, че имаме такъв професор и доктор на педагогическите науки. Още повече се гордеят хората от Гарван. Да му пожелаем много здраве, още творчески успехи, големи благодарности от учениците от бившето Педагогическо училище, от всички учители от Силистренско. Бъди жив и здрав, професоре още дълги години! Желаем да дочакаш 100-годишния си юбилей!

 

Йорданка ЖЕКОВА, Силистра