nabore.bg

България

Проломни истории: С „Баба Меца” от София до Мездра и Враца

Д-р Андрей Маринков е инициатор на възпоменателни събития по исторически поводи

 

Ретровлакът през Искърския пролом

 

По случай Деня на независимостта 22 септември атракционен влак с парен локомотив и царски вагон пропътува Искърския пролом до Мездра с отклонение до Враца. За пореден път.

Д-р Андрей Маринков

 

Пътуването бе организирано от Българските държавни железници, Сдружение „Обединени Балкани“ и Национален съюз „Единение“. От „Единение“ пресъздадоха в двата града „живи картини“ от провъзгласяването на българската независимост на 22 септември 1908 г. в старопрестолния Търновград.

Посрещачите

 

Позволявам си едно историческо отклонение, за да уточним, че Освобождението на България празнуваме на 3 март по т.нар. нов стил, а Деня на независимостта си е по стария на 22 септември (по новия го изчисляваме 5 октомври). Също Априлското въстание отбелязваме по нов стил на 2 май, обаче няма как да му сменим името. И други подобни – търсете в календара.

Възстановката

 

Само да припомним, че новият стил в българския исторически календар е въведен през 1916 г., когато 31 март е последван от 14 април. Тогава Първата световна война е в разгара си. Но да се върнем на събитието. Пасажерите от гара София Север до Враца и обратно са били около 270. По време на престоя на атракционния влак желаещите успяха да разгледат и царския вагон, който някога е бил част от „Корона експрес“.

Откриване на паметния знак "Аз съм българче"

 

Сред организаторите на тези възпоменателни събития е медикът д-р Андрей Маринков и създаденото от него сдружение „Обединени Балкани“. Миналата година патриотичното пътуване с парния ретро локомотив "Баба Меца" през Искърското дефиле бе по повод 150 години от Шипченската епопея.

Доктор Маринков е инициатор и на други подобни събития. На 1 август е традиционният събор „По стъпките на Вазов“ в местността „Могилата“ над родното му село Лесков дол, община Своге. На този ден през 2020 г. бе официалното откриване на паметния знак „Аз съм българче“ в чест на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Д-р Андрей Маринков

 

Класикът е посещавал Искърския пролом и написал част от творбите си за събития, станали тук – да припомним само „Една българка” и „Дядо Йоцо гледа”.

Накрая да не пропусна да добавя, че с д-р Андрей Маринков сме съученици от гимназията на град Своге. Железницата минава току през центъра на селището, възникнало след откриването й.

С първия влак през декември 1897 г. пътували Иван Вазов и Алеко Константинов, който отразява събитието в пътеписа „София-Мездра-Враца”.

 

Румян СЛАВОВ

Илюстрации от автора и Фейсбук