Ходила съм доста пъти до водопадите, но всеки път преживяването е различно. Този път първо посетихме минералния басейн в близост до екопътеката и след това потърсихме разхлада край водопада. С всяка изминала година това място се оживява все повече. И при това посещение беше пълно с туристи от различни краища на страната и чужбина. Има и много магазини и места за хранене, както и над 20 къщи за гости в селото.
Крушунските водопади |
Центърът на село Крушуна - вдясно е пътят, водещ до водопадите |
Водопадите се намират край село Крушуна, на около 30 км от Ловеч, в община Летница. Достъпът до екопътека е лесен, което я прави посещаема от много хора, които могат да се възхитят на невероятната й красота. От центъра на селото се върви по асфалтов път, който завършва с голям и удобен паркинг.
Началото на екопътеката към водопадите |
До паркинга са разположени минералният басейн и началото на екопътеката. Има и доста заведения за хранене, кафе и сувенири.
Минералният басейн в Крушуна - чисто и поддържано място. |
Водата в басейна лекува различни кожни заболявания и болести на опорно-двигателната система. Излиза на повърхността с температура около 50 градуса по Целзий, но се охлажда по естествен начин и в басейна е с много приятна температура.
След паркинга по пешеходна алея стигате донещо като търговска зона. От там нагоре има маркировка и табели, които ви отвеждат в подножието на водопадите и започва изкачването по лъкатушещата пътека между водните прагове и басейни.
Имаше доста желаещи да си направят снимка тук и се наложи да изчакаме известно време. Иначе гледкатае наистина вълшебна - все едно си на някакъв екзотичен остров. |
Наоколо ви обгръща гъста растителност, през която трудно се вижда дори пенливата река Маарата, покрай която криволичи пътеката. За да стигнете до водопадите, минавате по множество дървени мостчета и стълби, които са добре поддържани и обезопасени с парапети. Ако се изморите от изкачването (защото на места стълбите са почти отвесни), има пейки, на които можете да поседнете и си починете.
Красив воден праг на река Маарата |
Крушунските водопади, наречени още Маарата, представляват водна каскада - по пътя на водата са се образували множество прагове. Най-големият водопад се спуска от около 20 метра височина, като се разделя на няколко по-малки, а шума от падащата вода е наистина успокояващ и някак си пленяващ.
Това е глaвният вoдoпaд, който ce cпycĸa oт виcoчинa 20 м. Въздуха бe влaжeн и нacитeн c вoдни ĸaпĸи, а множеството туристи се разхлаждаше от лекия ветрец тук. |
Сега дойде време да разберете какво е травертин - това е вид варовик, който е пясъчен на цвят, но пуснат във вода, отделя син цвят и така водата на Крушунските водопади е оцветена в ярко синьо, което се дължи на разтворения варовик вътре.Травертинът се среща в топли минерални води или води, богати на калций, тъй като се получава чрез отлагане на калциев карбонат, характерен за такива извори. Красиви са и варовиковите скали, разположени в тази местност, те са с шуплеста структура и се наречат бигор.
Ярко сините води на Крушунските водопади |
По протежение на пътеката има информационни табели от които можеш да разбереш, че през 13 и 14 век красотата и уникалната атмосферата на тази местност привлекли монаси исихасти, които изградили своята обител на това място - манастир в скалите до водопадите, вярвайки че тук могат да се слеят с Бога.
Пещерите над водопада |
В края на екопътеката има полянка с детски съоръжения и място за почивка, а продължавайки още напред се озовавате до пещерата, от която извира река Маарата. Обратният път се преодолява бързо, но на места се получава трудно разминаване с изкачващите се нагоре туристи. При посещението си на това място е необходимо да бъдете с удобни обувки (въпреки, че срещнахме туристки и с чехли и обувки с токчета), защото има опасност от подхлъзване.
В заключение може да се каже, че въпреки че теренът не е от най-леките, той може да се преодолее и от деца. Крушунските водопади са едно от най-живописните и красиви природни кътчета в България, предлагащи уникални гледки и преживявания и са добре поддържано и достъпно място.
източник: aznapat.blogspot.bg
Нели Митева