nabore.bg

Като пенсионерите няма да намерите

Професор Попконстантинов - гордостта на село Гарван

Археологът е открил е най-голямото тракийско светилище на Аполон

                               

Проф. д-р Казимир Попконстантинов

 

Голямо село е било в миналото село Гарван, Силистренско. Имало голямо училище и много деца. В селото над 120 души са получили висше образование, всички останали са със средно. Имало и много учители. Всички родители са държали да изучат децата си. Гарван е известен и с това, че в миналото тук е имало много музиканти. Както казват през къща и музикант. На първия събор в Копривщица получават златен медал.

Гарванци се гордеят с двамата професори – Петър Николов, чийто син е певецът Искрен Пецов и с Казимир Попконстантинов, който е син на свещеник, роден на 17 септември 1942 година. Дядото на Казимир Попконстанти е от село Пършевица в  Еленския балкан, Великотърновско. Заселва се в Добруджа заради ниви в село Черна, Тулченско – Румъния. Бащата на професора е бил първия български свещенник след освобождението през 1940 година. Той се оженил за жена от съседното село Попина. Отглеждали дъщеря учителка и син университетски преподавател. Казимир основното си образование получава в Гарван, бил отличен ученик, много добър и възпитан. Пеел в църквата, но и в училищния хор. Баща му го изпраща да учи в духовно училище в София, където  завършва средното си образование, а висше във ВТУ „Св. Кирил и Методий”, специалност история.

Професорът на един от своите археологически обекти

  

Младият историк започнал работа в Историческия музей в Търговище, в отдел археология. Защитил докторска дисертация на тема „Гражданска архитектура в средновековна България – X  и XI век”. После защитил и друга десертация на тема „Епиграфни паметници и писмени традиции” и получил научната степен „Доктор по историческите науки”.

Попконстантинов запонал работа в БАН – филиал Шумен и чрез конкурс станал преподавател във ВТУ „Св. Кирил и Методий”, после и доцент. През 1996 година вече е професор по Средновековна българска епиграфика и архитектура. Чел е лекции в Залцбург /Австрия/, Кьолн, Трир, Хамбург /Германия/. Бил е зам. ректор по учебната дейност, декан на Историческия факултет във Великотърновския университет, ръководител на катедра „Археология”, директор на Центъра по балканистика и др.

Казимир Попконстантинов е един от водещите изследователи на средновековната българска култура. Открил е най-голямото тракийско светилище на Аполон до село Драгановец, Търговищко, тъй наречения Крумов дворец и манастира на Голямата базилика в Плиска, и скалния манастир при Крепча, Търговишко...

Проф. Попконстантинов всяко лято е на разкопките

 

Толкова много са обектите на които е работил, че е трудно да се изброят. Професорът е почетен гражданин на Велико Търново и Созопол.

Сега живее на спокойствие със съпругата си, която е габровка в село Пчелище, до Велико Търново. През зимата пише книги, статии и чака с нетърпение лятото за да отиде на обектите си. Макар да се е завръща често в родния край на дедите си със скрита мъка си спомня за родното село Гарван. Нима се забравя родното място, приятелите, роднините и родната къща. И се гордее, че е добруджанец.

 Митрополит Йоан награждава проф. Попконстантинов с орден „Св. ап. Андрей Първозвани“

 

Да пожелаем на професор Попконстантинов още много живот и да завърши изследванията в своите археологически обекти. Големи поздрави от Силистра и родното му село Гарван. Бъдете жив и здрав професоре и вървете все напред и на горе!

 

 Йорданка ЖЕКОВА, с. Гарван, Силистренско