Тежката дума
- search
- Всички
По-високо градуса, българино!
Ракията в бита и душевността на нашия народ
"Прабългарите си нямали цигани и за това, когато им откраднели казана за ракия, обвинявали злите сили" - из ученическо съчинение
След поредния опит за държавна намеса с повишаване на акциза¹ за домашната ракия (2016 г.) над 200 собственици на казани учредиха Национално гражданско сдружение "Българска домашна ракия". Въодушевен делегат предложи девиз "Да вдигнем градуса!"
Сдружението единодушно призова управляващите да включат домашната ракия в отдавна замисления Закон за българските уникати. Незаменимо е значението й в бита и душевността на нашия народ.
Според статистика на Световната здравна организация българите сме на 9-то място в света по употреба на алкохол.
Когато през 1857 г. за управител на Молдова е назначен Никола Богориди, българин по произход, първата молба на нашите преселници в Бесарабия е да отмени държавния монопол върху ракията. А вече втората - да съдейства за откриване на българско училище, известната сетне Болградска гимназия. ²
Думата ракия в българския език е влязла посредством турската ракъ (rakı), а в турския идва от арабски.
Откога българите варят/пекат ракия е въпрос с повишена трудност. Защото доказателствата са оскъдни. На Балканите всеки твърди, че той е първи във всичко, едва ли не първият човек на Земята!
Находките на парчета дестилационни съдове у нас са датирани от ІХ в. (Обзор) до ХІ в. (Ивайловград и Силистра).
Според мои приятели от Кърджали ракията била открита, когато на мюсюлманите е забранено виното. Религиозната забрана се отнасяла въобще за алкохола (също дума от арабски произход), но тогава нямало известен друг, освен виното и бирата.
Та алкохолът бил забранен, но се появила ракията. То е като да се нарече пилето риба, та да се заобиколят постите, човешко е.
Домашното производство на ракия е ритуал, по традиция изпълняван от опитни възрастни мъже, с една дума старци. Да се обясни процеса нямаме време и място, само да кажем, че някога това е ставало през есента и нощем, тъй като през деня хората били заети с други дела.
И на светлината от огнището, докато ракийката капе и църцори в котела, върви най-сладката приказка. Всеки е донесъл шише миналогодишна (нова не се пие, докато не отлежи) и някакъв зарзават от собствената градина.
А за какво ще си говорят мъже около казана? Ами за същото, като и в кръчмата.
Жена една любопитствала какво толкова интересно става в тая пуста кръчма, та мъжът й окъснява всяка вечер. И веднъж той я взел със себе си да седи отстрани и да слуша. Едва изрекъл: "Кога бeх на фронта..." и тя викнала: "Кога па ти си бил на фронта, бе?"
И той тутакси я изгонил с поука: "Е, затова не водиме жени у кръчмата!"
Румян СЛАВОВ
-------
¹Акцизът е косвен данък, събиран еднократно в началото на годината. Класикът на политическата икономия Адам Смит (1723-1790) го определя като „данък на греха", налаган с цел "ограничаване потреблението на вредни за здравето и морала разточителни стоки и услуги".
²Владимир Дякович, "Българите в Бесарабия", София, 1930 г. В Болградската гимназия са учили Ангел Кънчев, Олимпи Панов, Александър Теодоров-Балан, Александър Малинов, ген. Данаил Николаев, ген. Иван Колев, Димитър Агура, Иван Вульпе и много още изключителни българи.