nabore.bg

Литературен мегдан

Писателят Георги Мишев: Съдбата реши да бъда литератор

Наскоро известният прозаик и сценарист навърши 88 години

 

Писателят Георги Мишев

 

Известният  писател,сценарист,дисидент и депутат от ВНС /1990-1992 г./,  беше любезен  да   сподели за трудното си детство ,следвоенните години и  първите мероприятия на  новата  власт с колективизацията на село и масовото мигриране от  селото към града  . По съвет на родната си майка, той се записва за ученик в Техникума по ветеринарна  медицина гр.Ловеч.Много от преживените мигове в детството и юношеството  си , писателят ги описва в своите  литературни творби. Наскоро той навърши  88 години и ние му пожелаваме  здраве и на многая лета.

"Матриархат" - една от ранните повести на писателя

 

Георги Иванов Мишев е роден на 3 ноември 1935 г. в с.Йоглав ,Ловешка област.Завършва ветеринарния техникум в Ловеч /1963 г./ и журналистика в Софийския университет ''Св.Климент Охридски''/1958 г./ От 1958 до 1967 г. е  окръжен кореспондент на в-к ''Септемврийче''.Член е на  литературния кръжок    ''Христо Кърпачев'' и е съставител на алманаха  ''С дъх на люляк'' /1966 г./.От  1967 г. три години е редактор в издателство ''Народна младеж''. Сценарист и  редактор в  кинематография ''Бояна''/1970-1988 г./  Членува в групата  на писателите към Българските профсъюзи /1981-1988 г./ През март 1988 г. оглавява Обществения дисидентски комитет за екологична защита на  гр.Русе, поради което е уволнен и изключен от БКП.

По новелата "Преброяване на дивите зайци" бе направен успешен филм

 

Георги Мишев е един от най-продуктивните български белетристи и  киносценаристи.В белетристиката навлиза през  60- те години. В  творчеството си засяга колективизацията на село и миграционните  процеси от селото към града,  с което настъпва промяна  в  народопсихологията на  българина . Изключително  наблюдателен и точен  в своите произведения ,писателят изследва социалните параметри на случващото се  в селищата по поречието на река Осъм. В  повестта  ''Матриархат'' /1967 г./,авторът  достига върхов етап в художественото и философското  овладяване на селската тематика. През  този период в  златния фонд на българското кино,влизат филмите на които Георги Марков е сценарист:  ''Момчето си отива'',''Преброяване на дивите зайци'',''Не си отивай'',''Селянинът   с колелото '', ''Щурец в ухото'',''Вилна зона  '',''Дами канят''. В тези произведения,  личи задълбоченото изследване на манталитета и народопсихологията на българина, от времето на зрелия социализъм.

Повестта "Дунав мост" бе екранизирана от БНТ в сериал

 

Писателят Георги Марков е автор на проза за деца и юноши.Автор е също така и на философско- есеистичните книги: ''Мир на страха''/2014 г./ и ''Мир на кумирите ни'' /2020 г./ През 1981 г. е удостоен със званието ''Заслужил деятел на културата''.Носител е на международни награди от кинофестивалите в Локарно, Карлови Вари,Москва  и др.На литературни награди на Софийския университет   /2006 г./, на литературна награда на името на Иван Вазов/2011 г./,наградата ''Райко Алексиев''/2014 г./, наградата на София за принос в областта на  културата /2015 г./,наградата ''Йордан Йовков ''/2015 г./, наградата на името на Стоян Михайловски /2016 г./ и др.

 Мемоарите на Георги Мишев "Мир на страха ни" бе посрещнат с интерес от читателите

 

Произведенията на писателя Георги Мишев  са преведени на немски,полски,   руски,румънски ,чешки  и френски езици .

     Неговият син Михаил Вешим ,журналист и главен редактор на  в-к ''Стършел'' е наследил литературната дарба на своя баща, което несъмнено е гордост за всеки родител. Пожелаваме и на двамата здраве и нови успехи на  литературния фронт .

 

Д-р Мирослав ЛАЗАРОВ