Архивите са живи
- search
- Всички
Да си спомним: Инженер Петър Петров - българинът от програмата "Аполо"
Инж. Петър Петров
Петър Димитров Петров е роден в с.Брестовица,Пловдивска област на 21 октомври 1919 г.Баща му е свещенослужител и е искал да го направи учен човек.Завършва Духовна семинария и вместо да облече църковни одежди, облича военният мундир на войник от чуждестранният френски военен легион.По време на Втората световна война взема участие в отбраната на линията ‘’Мажино’’.Пленен е от нацистите и е въдворен в концлагер в Полша. В края на 1941 г. заедно с други българи е освободен и заминава за София .Тук е разпределен в гвардейската церемониална рота на цар Борис трети.Преди Червената армия да навлезе в България, Петър Петров бяга в Германия .В родината му ,новата власт го осъжда на смърт , а семейството му е репресирано.През следващите 55 години той не е могьл да посещава Българи. В Дармащадският университет, записва и завършва инженерни науки, а в университета в Щутгард,завършва магистърска степен по механика и гражданско строителство.Като студент участва в строежа и дизайна на повече от 60 плавателни съда.
Електронният часовник "Пулсар", изобретен от българина
Следващата дестинация е Южна Африка-по-далеч от Европа ,но за кратко. Завръща се във Федерална Германия и тук се запознава с Хелене Филипс, жената която ще бъде неотлъчно до него през следващите 52 години .Дарява го с три прекрасни синове.
През 1951 г. двамата сьс съпругата се озовават в Торонто /Канада/. Тук инж.Петров работи на обекти на американските военно въздушни сили /ВВС/. Участва в изграждането на военновъздушните бази Гуус Бей,Лабрадор и Туле , Гренландия. След пет години е забелязан в Индокитай, заминава за там и участва в проектирането на мостове и електрически централи.Създава свой кораб –катамаран дълъг 19 метра и с него се връща в САЩ.Американците го срещат радушно и оценяват високо неговите знания и ентусиазъм.
В началото на 60-те години се устройва в гр. Хънтсвил ,щата Алабама ,където се занимава с наука до края на живота си .Участва в екипа разработил първият метеорологичен спътник ‘’Нимбус’’ и първият комуникационен спътник ‘’Телстар’’.Утвърден е от Вернер фон Браун и работи по проекта на ракетата носител ‘’Сатурн’’ влизаща в програмата ‘’Аполо’’.
Инженер Петров сниман пред един от летателните апарати на "Аполо"
През 1968 г. Петър Петров създава своя собствена компания,в която разработил и патентовал първият безжичен сърдечен монитор,използван и до днес в болниците по цял свят.На следващата година помага на екипа на Джон Гърси в Хамилтън Уоч Къмпани,за изобретяването и патентоването на първия цифров /електронен/ ръчен часовник,наречен ‘’Пулсар’’.Пуснат е на пазара през 1971 г. на пазарна цена 2100 долара.Пет години по-късно патентът е купен от японската компания ‘’Сейко‘’. Днес в Смитсъновия институт вьв Вашингтон се пази прототип на електронния часовник, създаден от инж.Петров. Неговите синове отблизо следят и участват в научните разработки на бащата и през 1975 г.заедно създават компания за производство на апаратура за измерване на замърсяванията .Скоро компанията става гигант в бранша с 50 милиона долара годишна печалба. Изпълнява и малки поръчки на НАСА,като разработва чипове за широколентови сигнали. Модернизира лодката –катамаран ‘’Джемини –II ‘’, с която Лий Тейлър поставя рекорд за 1967 г.
Предполага се, че малко преди смъртта си Петър Петров е идвал инкогнито в родината си
Инж.Петър Петров умира на 27 февруари 2003 г., като оставя огромно технологично богатство за ползване от човечеството.Носител е на множество награди и отличия.На негово име е кръстен един нос в Антарктида.Изследователи считат ,че е посетил България инкогнито малко преди смъртта си .
Д-р Мирослав ЛАЗАРОВ, пенсионер