Като пенсионерите няма да намерите
- search
- Всички
Наш пенсионер тича в Ню Йорк 1000 км за 10 дни
Говори ли ви нещо името Ради Милев? Вероятно на повечето от вас - не. Той е средностатистически българин, който живее в Казанлък, по професия е машинен инженер и почти целият му трудов стаж е преминал в местния Институт по хидравлика и пневматика. Патентовал е три изобретения и има над 60 научни публикации.
Отвреме навреме отскача в родния си Чирпан,
за да се види със стари приятели по повод на някое “свинско погребение”, както обича да казва. Ради е запален филателист, заедно със съпругата си Маргарита са събрали марки, свързани с българската история. Първата сбирка е на тема „1300 години България", отличена с бронзов медал на международна изложба, а по-късно получава близо 40 златни, сребърни и бронзови медала на световни, балкански и национални филателни изложби. Втората е на тема “История на живописта”, която също получава много награди. Освен това Ради е любител на рисуването, при това не е лишен от талант. Никога не е пушил, не пие алкохол и не яде месо.
Но другото, което не знаете за него, надхвърля въображението ви. Всяка сутрин преди закуска той прави средно по
2000 коремни преси
после 2000-3000 клякания и след това пробягва няколко десетки километри. Най-изумителното е, че Ради е пенсионер на 66 години и има феноменални постижения в бяганията на свръхдълги разстояния, които са много по-известни в чужбина, отколкото у нас. Живее в скромен панелен блок, а пенсията му е 230 лева, с която не може да си позволи да участва в международни състезания. Затова разчита на спонсори, както и на помощта на казанлъшката община. Понякога дори прибягва до теглене на кредити. Има богата колекция от награди, спечелени през годините. Сред най-ценните му трофеи е купата от нюйоркския ултрамаратон през 2009 г., където Ради пробягва фантастичните 1000 км за 10 дни и се класира на първо място в света във възрастовата група над 60 години. На два пъти е преодолявал с лекота 246-километровата дистанция от Атина до Спарта.
Състезанието се провежда всяка година
през септември и е известно като един от най-трудните ултрамаратони в света, в който мерят сили състезатели от много страни. След финала лекарите му измерват показателите - пулс 73 удара в минута, кръвно 120 на 80. На 10 км преди финала, за да провери възможностите си, вдига темпото и изпреварва десетина състезатели, които се хващат за главата. После решава, че е постъпил неморално и съвсем забавя темпото. Три пъти е бягал на ултрамаратона Виена - Будапеща, дълъг 360 км. През 2001 г. почти на шега пробягва 600 км за 6 дни. Това са само част от невероятните му постижения, повечето от които
нямат равни в света
сред неговите връстници - а и не само сред тях. Първото му запомнящо се постижение е през август 1987 г., когато в чест на VII конгрес на БТС за 7 денонощия пробягва абсолютно сам 735 км. Тогава преодолява разстоянието между 7-те планински първенеца на България - Мусала, Вихрен, Ботев, Черни връх, Персенк, Руен и Богдан. Веднъж пробягва класическите 42 км с ръце, закопчани с белезници. На Софийския маратон през май 1989 г. пробва да пробяга дистанцията на заден ход, но на 33-я километьр съдиите го отстраняват заради „подигравка с маратона".
Често тича с българското знаме в ръка.
Сред рекордьорите в последния актуализиран списък на Международната асоциация по ултрамаратон от 29 януари 2015 г. фигурира и Ради Милев. Срещу името му са записани 674,137 км – разстоянието, което той пробяга през 2014 година в 6-дневното бягане на Балатон. Това е най-дългото състезание, по време на което се регистрират световни рекорди. Два от световните рекорди са за България и са поставени от Ради при двете му участия през 2013 и 2014 г.
От вестник „Златна възраст”