nabore.bg

България

Вход свободен: Лекция за 610 години от изгарянето на Ян Хус

На събитието канят от Чешкия център в столицата

 

Чешкият реформатор Ян Хус

 

Лекция под надслова "Завиждаме ви, братя чехи, за тия блестящи имена!" ще се състои на 3 юни 2025 г. от 18:00 часа в Чешкия център в столицата (улица "Раковски" 100). В лекцията ще се представи образът на Ян Хус и хусизма в българската култура и литература. Лектор е Милен Петров, асистент и докторант в секция “Средновековни Балкани” в Институт за балканистика с център по тракология – БАН).

През тази година се навършват 610 години от смъртта на чешкия реформатор и национален герой Ян Хус, който бива изгорен на клада в хода на Констанцкия събор (1414–1418). Смъртта на Хус, както и дълго трупаното напрежение между католици и желаещите реформа чехи достигат връхната си точка през лятото на 1419 г., когато избухва дълъг и кървав конфликт. Ролята на балканските народи в продължилите до 1434 г. военни действия е повече от маргинална и събитията в Бохемия са далеч от ангажираната с османските нашествия Югоизточна Европа. Въпреки това, още тогава първите сведения за случващото се в Централна Европа намират място в творбите на балкански хронисти.

Плакатът на лекцията в столицата

 

Макар и позабравена в следващите столетия, темата за Хус, неговото учение и хуситските войни е преоткрита от българите в края на 60-те години на XIX век, като и до днес тя има присъствие в историографията и книгоиздаването в страната. В лекцията "Завиждаме ви, братя чехи, за тия блестящи имена!" ("Образът на Ян Хус и хусизма в българската култура и литература") са разгледани различни аспекти от образа на чешкия реформатор сред българите от периода на Възраждането до наши дни. Ключово за изследването е времето след 1944 г., когато този епизод от чешката история се превръща в интегрална част от разпространяваните в България идеи за славянско единство и се превръща в елемент от държавната пропаганда. Поради големия хронологичен обхват са представени акценти, свързани с изграждането на облика на хусизма в преводната и авторска художествена и научна литература. Обърнато е внимание на други културни проявления на темата за Ян Хус в България, сред които киното и периодичния печат. Не е пропуснато и времето след 1989 г., когато темата за Ян Хус спира да бъде част от идеологическия инструментариум на властта.

Лекторът Милен Петров

 

Милен Петров е асистент и докторант в секция “Средновековни Балкани” (Институт за балканистика с център по тракология – БАН). Завършва специалност “История” и магистърска програма “Дипломация и разузнаване на Балканите” към Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Научните му интереси са свързани с отношенията между Централна Европа и Балканите в периода на Късното средновековие и Ранната модерност, образът на балканските народи в немската историческа литература, както и употребите на средновековната история в съвременната култура и историография.

 

www.nabore.bg