Тежката дума
- search
- Всички
Коментар: От чие име говорят Борисов и Бъчварова?
Според проучванията над 80 % от българите не искат у нас да идват бежанци
По повод бежанския потоп в Европа министър-председателят ни Бойко Борисов бил казал: „Ние сме бягали преди хиляди години.” Страхотно, обаче аз се притесних. Явно не съм внимавал в часовете по история: убий ме, но не помня да сме „бягали преди хиляди години”. Предполагам, че премиерът това го е научил от Божидар Димитров.
Той също така допълнил: „Вярно е, че на никого не му е приятно да му се развали комфортът, но нас са ни приемали тогава.” – а това вече напълно ме отчая. Ако премиерът е прав, то не разбирам защо му е изтрябвало на Константин IV
да хвърля цяла армия срещу Онгъла.
Тоест се е държал с далечните ни предци горе-долу така, както унгарците сега се държат със сирийските бежанци. И никак не бил съгласен да му се разваля комфортът.
Добре, да кажем, че Бойко Борисов е изрекъл тези стъписващи исторически открития на нещо като митинг в “Арена Армеец”. На митингите не само е допустимо, а си е направо задължително да се дрънкат врели некипели.
Да, но преди началото срещата на вътрешните министри в Брюксел министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова заяви,
че България ще подкрепи задължителните квоти
за разпределянето на 120 000 бежанци в ЕС. „Този ангажимент – вика – трябва да бъде задължителен за държавите, защото иначе се обезмисля неговото прилагане.”
И това става по времето, когато словашкият премиер Роберт Фицо отсече: „Докато аз съм на поста министър-председател, задължителните квоти няма да бъдат изпълнени за територията на Словакия.”
Хубаво, Роберт Фицо не ни е никакъв и няма какво да го слушаме.
Вземаме обаче една произволно избрана анкета, с каквито напоследък са пълни сайтовете. В началото на септември въпросът там е бил: „Да приемa ли България бежанци от Сирия?”
Отговорите: „Да” – 31.78%; „Не” – 68.22%.
Седмица по-късно (когато влъхвите от Брюксел запяха песента за квотите), в същия сайт анкетата вече гласи: „Одобрявате ли задължителното квотно разселване на бежанци?”
„Да” – 17.27%; „Не” – 82.73%.
Разликата е толкова драстична,
че дори и Румяна Бъчварова би трябвало да я забележи. Тя обаче не я забелязва.
Както не забелязва и една друга – по-обстоятелствена анкета:
„Да приемем толкова бежанци, колкото ние самите определим” – 21%.
„Да приемем толкова бежанци, колкото ни определи квотата от ЕС” – 5%.
„Не трябва да приемаме никакви бежанци” – 69%.
Та се пита в задачата:
чий вице-премиер е госпожата?
На бюрократите от ЕС, или все пак е вице-премиер на държавата България?
И кого трябва да слуша: Жан-Клод Юнкер или един народ, чийто глас е станал причина управляваща да е партията, която пък я тури на този пост?
П.П. А можеха да кажат като Виктор Орбан, който заяви, че се вслушва в гласовете на осемдесет процента от унгарците.
Ама не го направиха.
Защо тъй?
Христо КАРАСТОЯНОВ