Архивите са живи
- search
- Всички
Кой е Алонсо де Охеда – българинът плавал с Колумб? (четвърта част)
Векове наред картата “Мапа Мунди” е фалшифицирана и това изпраща делото на Драган Охридски в забрава
Нека се върнем пак към Алонсо – Драган… Учен от Испания съобщава на изследователя Иван Димитров, че за последните 50 години за Де Охеда има написани едва 5 статии, от които не е научил нищо ново.
“От Испания получих един доклад, който много ме заинтригува. След съобщението на барон фон Крамер, че в дневника на своята далечна пра-пра-прабаба Мари-Мадлен сен Жозеф е открил, че Алонсо де Охеда е известен още като Драган да Лахнида, в испанската академия е съставена комисия, която да разследва кой е Алонсо де Охеда. Комисията дълго време проучва родовете Охеда, търси родното му място. И заключава в своя доклад, че в Испания не е открила нито рода му, нито родното му място”, разказва Димитров.
Журналистът от в. "Труд" Георги Тамбуев интервюира Димитров и развива тезата, че с откритията си, мореплавателят от Охрид
иска да направи Испания по-богата и по-силна,
за да започне тя евентуална война с поробителите на родината му. Алонсо (Драган) е роден около 1470 г. Това означава, че той е дошъл на света 26 години след последния кръстоносен поход и 22 години преди първото плаване на Колумб. Охрид е паднал под турско робство през 1375 г. Вероятно родителите на Драган са се изселили в Европа именно от Охрид, след умирането на надеждата във Владислав Варненчик през 1444 г. Ако тогава част от рода на неродения още Драган е живял в Охрид, след разгрома, неговите родители вероятно са избягали на Запад, по-късно са стигнали в Испания. По-късно се ражда Драган. Но може би и съобщението, в испанската енциклопедия, че Охеда е роден в гр. Куенка е вярно, след като българският клон на рода му вече се е заселил тук. През детството си Драган е носел името, дадено му от родителите и записано в дневника на Мари-Мадлен сен Жозеф като "Драхан". Да припомним - тя пише, че Алонсо де Охеда е известен още с името Драхан да Лихнида (в буквален превод Драган от Охрид).
Смяната на името му в Алонсо е разбираема, думата "драг, мил" е преведена на староиспански в Алонсо. Това обяснимо - като младеж той иска да се интегрира в страната, в която живее. С подвизи, сочат източниците, успява да стори това. Разказва се за героизма на младежа покорил цяла Севиля, преди да тръгне да плава. Пред кралица Изабела
Алонсо се изкачил на върха на високо дърво,
от което бързо се прехвърлил на хиралда (висока църковна камбанария). Вероятно младежът е сменил името си по или по свое желание или заради закон, изискваш хората. които са в кралския двор на Кастилия, да носят чисто испански имена.
Иван Димитров поставя въпроса: защо се укриват документите за третото откривателско плаване на Алонсо де Охеда. Ето какво пише той. “Една карта на плаванията на Охеда чертае маршрутите на първото, второто и четвъртото му плаване. А третото е пропуснато. Защо? Има целенасочен стремеж да са внуши, че всичко, свързано с третото плаване на Алонсо де Охеда, се е загубило, че няма данни, че не може да се възстанови нито по аналогия, нито дори и като хипотеза. Та нали тъкмо това плаване доказва, че не друг, а Алонсо де Охеда е първият европеец, излязъл на брега на Тихия океан, като е прекосил тясната ивица земя на Панама. А това значи да се объркат „истините" на традиционно приетата колумбистика…”
Картата на Хуан де ла Коса, съставена в резултат на плаването на Алонсо де Охеда в 1499 г., когато той открива голяма част от бреговете на Южна Америка, се нарича "Мапа Мунди". Завършена е в края на експедицията на Де Охеда, след пристигането му в пристанището Санта Мария до гр. Кадис през юни 1500 г. В публикация от 1986 г. се казва, че на “Мапа Мунди” има надпис, който гласи, че откривателят на Южна Америка е БУРНТИАНС. Според статията това е испанската транскрипция на арабската дума БУРДЖАН, която пък означава БЪЛГАРИН. Освен това като пряко доказателство за българския произход на Драган Охридски има и друго. Върху флагманския кораб на Охеда в "Мапа Мунди" е нарисувано и личното знаме на мореплавателя - цялото зелено, в средата с голям червен щит,
а пред него - бял боен (български?) кръст.
Това говори, че Охридски или сам помни, или по традиция от дедите си пази спомен за България. “Цели 11 години древното българско знаме се развява по бреговете на Южна и Средна Америка, над редица острови като Куба, Ямайка, Доминика и др. Всичко е известно на испанската наука, но...” - слага многоточие статията. Допуска се, че популяризираните по-късно факсимилета на "Мапа Мунди", са подправени. От тази статия научаваме, че има забрана за преснимането на картата “Мапа Мунди”. Векове наред тя се разпространява не в оригинала си, изготвен от Хуан де ла Коса, а в преправени варианти. В тази стара публикация се казва конкретно: “Един от най-сериозните фалшификати на “Мапа Мунди” е отпечатан в френския „Атлас женерал", издаден през 1909 г. Там е заличена топонимията, доказваща маршрута на Алонсо де Охеда по бреговете на Южна Америка, за да не се види,
че именно той е откривателят на Бразилия.
Изтрито е мястото, където Хуан де ла Коса завършва картата в 1500 г., все едно, че Охеда пристига втори след Пинсон. Българското знаме на Охеда е заменено с кастилското. Надписът за откривателя на Южна Америка е изменен, като думата БУРДЖАН - българин, е заменена с испанската - ВИСЕНТИАНЕС и ВАНЕАС. Фалшивите факсимилета. присадени в картата на Хуан де ла Коса заливат науката.”
Петър НАНЕВ