nabore.bg

Тежката дума

При комшиите: Как гръцките пенсионери посрещнаха Великден?

Великден в Гърция по  стара традиция  с   празнува с чеверме, агне на шиш, печено на жар. За пенсионера в Гърция с минимална пенсия не е проблем да купи цяло агне, а ако фамилията е голяма, то дори две и три агнета.

За Великден  добавката за пенсионер е от 200 до 300 евро, в зависимост от размера на пенсията. А  минималната пенсия е 493 евро, или 964 лв. А агнето, за чеверме е по 11 евро килограма, или по 21,50 лв. И  сега да видим, колко агнешко може да си купи гръцки пенсионер с добавката към  минимална пенсия от 200 евро, 200 делено на 11 е равно на 182. Или  с минималната добавка пенсионерът може да купи в Гърция 182 кг. агнешко. А нашият мил пенсионер със 70 лв. може да купи 3 кг. Или 39 пъти по-малко. Толкова се е откъснало от сърцата на управляващите със заплати към 10 000 лв. За нас пенсионерите нямало пари, а за милионерите бог дал, не бог а управляващите. Милионерът плаща подоходен данък 10%, докато в Европа е до 55%. Данък дивиденти у нас е  5% ,а в Европа е да 50%. Милионерите могат да укриват данъци с известните нам кухи фирми, по км 5 милиарда годишно. Да не говорим за корупционните практики. И в резултат на политиката на управляващи и парламент, ние пенсионерите сме с най-ниски пенсии не само в Европа, а може би и в света. Но за сметка на това, България е със световен рекорд между 10 % бедни  и богати. По Евростат, тази разлика за Европа е 5.5 пъти а за България 15 пъти. Но като се вземат предвид укритите данъци с кухи фирми, тази разлика е към 20 пъти, не световен, а космически рекорд.

 Е, мили мои братя и сестри, ето защо няма пари за достойни пенсии, защото няма в парламента политици, които да вземат политическо решение  за достойни и заслужени пенсии и великденски добавки. Премиерът с политиката, която води е гълъб за милионерите и ястреб за пенсионерите

Ще ви предложа още малко информация по Евростат. В раздела за социална защита, свързана със старост у нас се заделят 12%, а в Гърция 24.1%. В под програмата за  старост у нас се заделят 6%, а в Гърция 13.2%. Коментарът е за вас уважаеми читатели.

 Остава до се молим Богу, да се появи един Ивайло, които да поведе тези 60% не гласували, не одобряващи политиката на статуквото, да въведе ред и справедливост в милата ни Родина.

 

Акад. д-р Ганчо ПОПОВ, ректор на НБУ-трета възраст, председател на Национално движение „Единение-50 плюс“