Архивите са живи
- search
- Всички
Минало: Георги Димитров и Борис ІІІ позирали на един скулптор
Преди години случайно попаднах на кръгъл бронзов барелеф на Георги Димитров. Творбата беше хубава и я приех като сполучлива находка, но не знаех кой е авторът. Тогава показах барелефа на моя добър приятел скулптора Крум Дерменджиев.
Бай Крум я повъртя в ръцете си, разгледа я внимателно и отсече:
- Майсторски е направен. Нищо, че е отливка. Много художници са рисували Димитров, много скулптори са го ваяли, но малко са успявали. Тази работа е на Кирил Тодоров. Знаеш ли кой е Кирил Тодоров?
Признах, че само съм чувал името му,
но нищо не зная за него.
Бай Крум продължи:
- Кирил Тодоров беше надарен скулптор. Беше учил и работил в Италия и след Девети бра ядове, но се оправи. По едно време чухме, че Тодоров правил бюст на Георги Димитров – портрет от натура. Спомням си, че трима от най-верните е предани на новата власт художници бяха ходили при Димитров – хем да се подмажат, хем да наклепат Кирил. Казали му: „Другарю Димитров, вие знаете ли на кого позирахте – че Кирил Тодоров е правил на времето потрет от натура на цар Борис”.
Министър председателят прекъснал „верноподанниците”
и казал, че ако и царят е позирал на Кирил Тодоров, това означава, че той е добър скулптор...
След тази случка имаше различни коментари в художническите среди, но повечето бяха на страната на Димитров, или по-точно – в защита на Кирил Тодоров...
Този разказ на Крум Дерменджиев ме впечатли много и още тогава го записах. Бай Крум имаше чувство за справедливост, беше откровен толерантен и за колегите си винаги говореше с уважение.
Иван ДЕЕВ




