Хората говорят
- search
- Всички
До 3 май: Изложба на Любомир Савинов в столичната галерия "Стубел“
Очаквана среща или разминаване са представените творби на художника?
Художникът Любомир Савинов в ателието си. Снимка и репродукции от експозицията: Ани ПЕТРОВА
Тази изложба на художника Любомир Савинов е наречена „Разминаване”. Познавачите обясняват заглавието с житейския път на автора. Любомир Савинов е роден през 1941 г., учи в Художествената гимназия и Художествената академия, после преподава рисуване. Печели златен медал от младежки фестивал през шестдесетте, а 2012 г. му носи наградата „Захарий Зограф”. След като десетилетия е творил в уединение, а някои от произведенията му не могат да стигнат до общи художествени изложби...
Чак през 1987 г. Любомир Савинов се представя самостоятелно в галерията на „Шипка” 6, след 3 години е приет и за член на СБХ. После подрежда още няколко самостоятелни изложби. За една от тях Светлин Русев обобщава: „Случаят „Савинов“ е уникален не само в нашата история, но, отнесен към европейската практика, се вписва в пътя на големите самотници на съвременното изкуство, които времето преоткрива”. Близо десетилетие след цитираното признание Любомир Савинов ни представя творби, които не е излагал досега. Рисувани са предимно през 60-те години, а специалистите подчертават: не се е подчинил на тогавашната идеологическа догматика.
Сега в галерия „Стубел” посетителят попада сред герои от омагьосан самотен свят, за който нашето забързано и често по-директно всекидневие направо е паралелна вселена. Дали?... Ако зрителите отделят повече време на тези изписаните вглъбени в себе си лица, ще се уверят: това не е разминаване, а среща и с тях, и със самите нас. Хората на платната търсят истината си, не я крият от другите и искат да я отстояват, а как ще ги почувства публиката – неин проблем. Лирични, до болка строги и искрени, те са готови да приемат чуждото решение, но не да му се подчинят. Ето защо разминаването в случайни ситуации и посоки се превръща в прекрасна среща с най-личната ни преценка за добро и красиво, за способността да осмислим, изстрадаме и защитим тези философски категории.
Ден по ден, година по година Любомир Савинов е кътал съкровеното усещане за чисти и силни сърца, та да застане днес насреща и да ни окуражи: можем да бъдем и по-прощаващи, и по-отворени, можем да споделим самотата си като отговорност пред мига, в който живеем и помъдряваме. Навярно затова фотографката Ани Петрова показва художника, разгръщащ творби и времената им, а ателието му нарича Красивият склад на Любомир Савинов.
Склад за спомени, които чакат бъдещето, та то да почерпи сили от тях.
Антония МЕЧКОВА
Ани ПЕТРОВА