Архивите са живи
- search
- Всички
Да си спомним: Проф. Христо Вакарелски - рицар в живота и науката
Проф. Иван Шишманов разкрива дарбата му на етнограф
Професор Христо Вакарелски
Христо Томов Вакарелски е роден на 15 декември 1896 г. в с.Момина клисура, Пазарджишко. Гимназиалното си образование получава в Пазарджик ,а висше -славянска филология в Софийския университет ''Св.Климент Охридски'' /1919-1923 /.Три години е учител в няколко града :Панагюрище,Пазарджик,Роман и Самоков. Известният учен професор Иван Шишманов ,който се е славел като ''ловец на таланти'' ,открива в Христо Вакарелски дарба за бъдещ етнограф.Успява да убеди Академичният съвет на Университета да му отпуснат държавна стипендия за две години и младият учител заминава на специализация в Полша /1926-1927 /.
Вакарелски в младите си години
Научните дисциплини по които той с желание почва да трупа знания и информация, са славянска и обща етнография. В края на обучението си пише научна теза за сватбените ритуали в родният му край. През следващите години ,отново с научни цели посещава Унгария /1931/ и Финландия /1937/, при което има контакти с учени от европейска величина.
Един от учебниците на професора
От 1927 до 1940 г. Христо Вакарелски е асистент /с препоръка на професор Иван Шишманов / и уредник в Народния етнографски музей в София. С негова помощ е организирана голяма българска етнографска изложба в Хелзинки -Финландия /24 ноември -12 декември 1937 г./, преминала при голям интерес. В периода 1941 -1944 г. е директор на Народния музей в Скопие.Директор е и на Народния етнографски музей в София /1945 - 1948 г./, където остава да работи до пенсионирането си през 1962 г. Основател и председател е на българското природно-научно дружество . Избиран е за почетен член на етнографски дружества в Полша, Унгария , Австрия и на Международното дружество за етнология и фолклористика.Той е първият български лауреат на Международната награда носеща името на Готфрид фон Хердер /1965 г./
Изследване на Христо Вакарелски за бита и езика на тракийските а малоазийските българи
Ето и част от научните трудове на професор Христо Вакарелски , които го издигат до водещ български етнограф и фолклорист през миналият век :
'' Библиография /съчинения по славянска филология и история в печата от 1910 до 1920 г.''
''Бит и език на тракийските и малоазиатските българи ''/1935/
''Български народни гатанки''/1936/
''Книга на българската народна балада ''/1936/ в съавторство.
''Народното творчество в Самоковско''/1938/
''Понятия и представи за смъртта и душата ''/1939/
''Български носии''/1941/ в съавторство.
''Български празнични обичаи''/1943/
''Насоки за събиране на етнографски материали''/1945/
''Книга за народната лирика ''/1946/ в съавторство.
''Ковано желязо ''/1957 / в съавторство.
''Български народни обичаи'' /1960/
''Българско народно изкуство .Албум ''/1969/
''Народни песни от Ловешки окръг''/1970/ в съавторство.
''Етнография на България''/1974/
''Български погребални обичаи''/1990/
''Моят път към и през етнографията''/2002/
Монографията за Добруджа
Професор Вакарелски е правил изследвания и върху сватбените песни и върху историческите народни песни , във всички краища на България. Голяма част от трудовете му са преведени на чужди езици.Самият той има преведени от него книги книги от полски и руски автори, на български.
Хердеровата награда за българския учен
Вакарелски умира на 25 ноември 1979 г. на 82 годишна възраст.Писателят Николай Хайтов в една своя публикация го нарича ''Рицар в живота и науката'' една точна епитафия за този голям български учен .Той остави богато научно наследство,заедно с пример за пълна отдаденост на изследователската работа , пословично трудолюбие и дълбок демократичен и хуманистичен дух.
Личният архив на Христо Вакарелски се съхранява в Централния държавен архив и се състои от 1781 архивни единици . А през 1996 г. на Националния исторически музей,дарения правят синът Тома Вакарелски и дъщерята Донка Вакарелска Чобанска.
Д-р Мирослав ЛАЗАРОВ