Архивите са живи
- search
- Всички
Да си спомним: Борис Христов – българският Шаляпин
Професор Рикардо Страчари: ’’Заложбите на българина принадлежат на света’’
Големият български оперен певец Борис Христов
Световноизвестният оперен певец Борис Христов е роден в Пловдив на 28 май 1914 г.в учителско семейство.Своята певческа дарба наследява от баща си Кирил Савичанов,от когото музиковедът акад.Николай Кауфман през 1960 г. записва над 300 народни песни . Младежът отрано пее в хора на храма ‘’Св.Александър Невски’’,а впоследствие е солист и на хор ‘’Гусла’’.През 1938 г. завършва Юридическия факултет на Софийският университет и е назначен за мирови съдия в гр.Пазарджик.
Христов като млад съдия
Звезден момент в живота на Борис Христов, е срещата му с цар Борис III на един молебен за Богоявление през 1942 г.След почерпката на хористите ,царят изслушал и песен- балада за хан Крум Страшни, изпята от Христов.Впечатлен от гласа му,Негово Величество съдейства още на другият ден ,даровитият хорист да получи стипендия и да замине за обучение в Италия.
Певецът в България
Така през май 1942 г.Борис Христов заминава за Рим.Тук се среща със своите учители ,световно известните музикални педагози Бениамино Джили,Двузепе де Лука и Рикардо Страчари.За кратко се усъвършенства във Виена ,тук е арестуван и Гестапо го изпраща в пленнически трудов лагер в края на 1944 г.,от който го спасяват френски войници . Така Борис Христов отново попада в Рим и продължава обучението си при маестро Страчари.
Борис Христов с майка си и съпругата си
Първият концерт на Борис Христов е в Италия през декември 1945 г.Той пее оперни арии на Моцарт и Мусоргски в съпровод на оркестъра на Музикалната академия ‘’Санта Чичилия’’. А оперния дебют е в ‘’Бохеми’’ на Пучини, в ролята на Колин.През периода 1947 – 1948 г. в репертоара му са повече от 10 значими роли: Рамфис от ‘’Аида’’,Оровезо от ‘’Норма’’,Досифей от ‘’Хованщина’’,Пимен и Борис Годунов от ‘’Борис Годунов’’ и др. Пее в оперите в Рим,Неапол,Триест,Палермо . В Ла Скала за първи път пее в ‘’Реквием’’ от Брамс . Дълги години гостува в ‘’Ковънт Гардън ‘’ в Лондон. През 1950 г. в Италия пее Крал Филип в ‘’Дон Карлос’’ на Джузепе Верди, ‘’Мефистофел ‘’ във Фауст на Шарл Гуно. Във Франция изпълнява ролята и пее в ‘’ Борис Годунов ‘’.В САЩ гостува в оперите на Сан Франциско и Лос Анджелист. През 1955 -1957 г.записва пълния цикъл на 63 песни на Модест Мусоргски.
Артистът в ролята на Борис Годунов
Мнозина няма да повярват,че Борис Христов ,най-великият бас на планетата ,не е имал право цели 25 години да се върне в България.В кариерата му има не само бурни овации и аплодисменти, но като всеки велик човек, той е имал безброй завистници и врагове,които са искали да го омаловажат и смачкат.Помагат му невероятно силният български характер ... и любовта на две жени . Едната е сестрата на поета Гео Милев, Пенка Касабова.И двамата са били лудо влюбени един в друг.Касабова е ангел-пазителят на бъдещият велик бас.Но между двамата влюбени застава войната , а след това се изправя Желязната завеса. В Държавна сигурност и заявяват,че ‘’ няма проблем да я пуснат да замине при приятеля си в Италия,ако се съгласи да работи за службите’’! ‘’Доносник не мога да бъда ‘’ -отговаря тя. Италианката Франка, с която се венчават на 15 май 1949 г. е жената която цели 44 години е негова съпруга,помощник и неизменен съветник . Двамата преживяват голяма трагедия. През лятото на 1956-а ,когато Борис Христов дебютира в театър ‘’Колон’’ в Буенос Айрес с две от коронните си роли Борис Годунов и Мефистофел,бременната Франка е с него . На една от репетициите и прилошава ,в болницата я подлагат на спешна операция , но...губи рожбата си .Повече не могат да имат деца .
Сценичният костюм на певеца от ролята му на Борис Годунов
В края на 1964 г. легендарният бас получава мозъчен кръвоизлив от спукана аневризма.Операцията продължава 18 часа и благодарение на медиците и с Божията помощ , Борис Христов оживява по чудо и след няколко години отново превзема световните сцени .
През 1976 и 1978 години ,Борис Христов осъществи голямата си мечта да запише български и руски песнопения в храм -паметника ‘’Св.Александър Невски ‘’,сред които и ‘’Многая лета’’.
Домът на културата "Борис Христов" в Пловдив
Въпреки големите огорчения, които получава в родината си , с голямото си великодушие,той прощава на враговете си и подарява на България къщата си в Рим за певческа академия.Именно там на 22 юни 1986 г. приключва кариерата си с голям концерт.
Певецът и Пенка Касабова
Седем години по-късно на 28 юни 1993 г. умира в Рим на 79 годишна възраст. Поклонението е в софийската катедрала ‘’Св.Александър Невски’’ и е погребан в софийскте централни гробища.
Паметникът на Борис Христов в София
Пенка Касабова си отива от този свят на 12 декември 2001 г. Казват ,че приживе изпращала всяка седмица червена роза на гроба на любимия си Борис...
Д-р Мирослав ЛАЗАРОВ