nabore.bg

Интервю

Андрей Ковачев, евродепутат: Може ли демокрацията да се самоубие?

Над 120 хиляди македонски граждани имат и български паспорт

 

Д-р Андрей Ковачев е евродепутат, ръководител на българската делегация на ЕНП и говорител на Групата на ЕНП в ЕП с ресор „Разширяване и Южно съседство“.


- Г-н Ковачев, официален представител на Албания публично, от телевизионния екран, ви благодари за съвместната работа. Какво всъщност лично вие сторихте, че само за седмица там се регистрираха 4500 човека като българи ?

– Исторически двата народа винаги са били в добри отношения и са имали общи цели. Нека да си спомним за Охридско-Дебърското въстание – българо-албанско въстание срещу сръбската окупация. Наследството на югославския комунизъм, което е изключително антибългарско, трябва да бъде преодоляно. Това е цел както на България, така и на Албания. Република Албания желае да бъде част от Европейския съюз и то колкото се може по-бързо. В наш интерес е да ги подкрепяме с всички възможни средства. Разбира се, желая това и на другите страни от Западните балкани. Република Северна Македония исторически е най-близка до нас. За съжаление, тя все още е в ръцете на един югославски елит, който не желае да промени идеологията от времето на Титова Югославия, а тя е антибългарска. Но да се върнем на Албания. Те признаха българското историческо малцинство в различни региони – в Гора, Преспа, Пустец и на други места, където има изключително много данни от последните столетия, че там живеят етнически българи.

- Коя страна ще влезе първа в ЕС – Албания, Северна Македония…?

– Която най-бързо покрие всички критерии. Република Черна гора е в   първите редици, защото те са най-напред в преговорния процес.  Смятам, че и Албания би трябвало да може бързо да започне преговорите и да има прогрес в тях. Елитите на Северна Македония, Косово, Сърбия и Босна и Херцеговина трябва още доста да се постараят, ако наистина желаят европейско членство. Това е двупосочен процес и се оценява по прогреса, който всяка отделна страна постига. Не е пакет, както някои казват – „Нека приемем всички държави наведнъж“. Според мен, това няма как да стане. Всяка една поотделно ще бъде оценявана и се оценява. Страните от Западните Балкани вече нямат визов режим за влизане в ЕС с изключение на Косово. Надявам се, че от следващата година гражданите и на тази страна няма да имат нужда от визи. Но преодоляването на психологическата бариера, а и границите, които съществуват, за да станат така, както е примерно границата между Белгия и Германия или Белгия и Нидерландия – трябва още доста работа да бъде свършена.

Няма как да не спомена и проблемите, които имат нашите сънародници. Александър Димитров например, на който не беше позволено да внесе български книги в Сърбия, или моят случай, когато – бях спрян  на границата на Република Северна Македония на 6-ти май,  Гергьовден. Такава политика на тези страни много отдалечава европейското им членство.

- За Северна Македония – какво още можем да направим?

– Промяната в Закона за българското гражданство вече е приета на първо четене в Народното събрание. С приемането и на това, че който получава наше гражданство, трябва да го получи по време на церемония и снимка пред знамето ни и пред герба. Също – и оповестяване публично на всички, които са получили по произход българско гражданство. Предвидена е и възможност за отнемане на гражданството в първите 10 години за тези, който се проявяват по някакъв начин срещу България. А и от друга страна – улесняване на получаване на българско гражданство от тези наши сънародници, които имат трудности да намерят документи на своите баби и дядовци, като например документи  от българската Екзархия. Ние трябва да инвестираме в сънародниците си. Да имаме финансово обезпечена и комуникационна стратегия за подпомагане на нашите общности, каквато засега нямаме достатъчно.

- Има частни фондации, които правят това, например – фондацията на Милен Врабевски. Българските предприемачи не странят ли от активна работа в тази насока?

– Казвал съм и преди – би трябвало българската държава да мултиплицира това, което хора като Милен Врабевски правят.  Например, ако той подари две линейки, държавата да подари още шест, и компютри, и пожарни, и т.н.. Също така трябва да има подпомагане на студенти от нашите общности, работа с учителите, и много други инициативи… Това са темите, по които ние все още сме длъжници на нашите сънародници. Бих призовал повече хора по-активно да се включат и да следват примера на Милен Врабевски.

- Кой ще победи – обикновеният човек, културата, политиката и на други страни?

– Членството в Европейския съюз е в полза на всеки човек, на всички граждани. Има една малка прослойка за която не е така. Винаги правилата, и върховенството на закона са срещу тези, които се занимават с мафиотски дейности и които искат всичко да е на тъмно. Има хора, които искат да се блокират европейското членство и европейското развитие не само на България. Ползата, обаче е – за огромната част от населението.

- Да се върнем на официалния сайт за регистрация на хората, получаващи и българско гражданство – на което лично Вие сте инициатор. Няма ли да има страх от репресии, от посегателства и върху техните семейства?

– Ако българското гражданство е повод за страх, за срам, за опасност за живота на някой или за неговото кариерно развитие, означава че тази държава не заслужава да бъде  кандидат,  камо ли част от Европейския съюз. Ако се публикуват имената ще бъде опасно? Ами ако е опасно, то тогава тези държави, не само, че не са готови., Те са опасни държави. Ние знаем – над 120 хиляди са македонските граждани които имат и българско гражданство, доказали са своя български произход. Трябва ли да се страхуват, трябва ли да бъдат обект на компромати и трябва ли да им се публикуват данните както на градоначалника на Скопие от бившите комунисти на Тито – или сега СДСМ – публикуваха личната  карта на която е записано, че е регистрирана в Петрич на улица Цар Борис Трети. А и това да бъде един вид компромат? Аз смятам, че веднъж завинаги трябва да се премине през този период, да се покаже че е съвсем нормално и няма никакъв проблем някой да бъде и македонец и да знае своите корени, и да е българин, в смисъл да знае произхода на баба си, на дядо си. Това е абсолютно нормално. И в България не е незаконно да имаш две гражданства, и в република Северна Македония е така.

- Паметник на Левски в Молдова – Тараклия, а Вие със специален адрес подкрепихте и етнокултурния фестивал…

– Ние винаги подкрепяме нашите сънародници в Украйна и Молдова и искаме да знаят, че България не ги е забравила. Ще продължим да работим, особено с млади хора – да имат възможност да получават образование тук и, ако желаят, да получат и българско гражданство. И да не забравят, че България е част от Европейския съюз. Тук, това го казвам във връзка със спекулациите, които има особено след войната, която започна Путин в Украйна, че едва ли не българите в Украйна били прокремълски настроени. Видяхме че не е така, те се сражават заедно със своите украински сънародници срещу агресията. В интерес на Кремъл е да подклажда колкото се може повече конфликти навсякъде по света, да прави нещата още по-сложни, да се измести фокуса от нейната агресия в Украйна. Видяхме предателството на руснаците спрямо арменците в Карабах и заставането им на страната на Азербайджан. Виждаме и терористични атаки в Косово и особено в Израел, които също са в полза на Путин.

- Какво е вашето мнение за отдавнашният проект „Коридор № 8“? Гледала съм два филма с еднакво заглавие, но с различно съдържание и… противоречиви.

– Коридор № 8, който трябва да  включва магистрала и ж.п. линия, е в наш интерес и за него може да се намери финансиране. Ние работим за това в България. Той започва, знаете, от Бургас. От там до София има магистрала, от София до Благоевград – също. Имаме един участък, който трябва да бъде направен до границата със Северна Македония – да се поправи. В РСМ е най-големият участък, по който също трябва да се работи. След това – от страна на Албания – да инвестират за връзката с Адриатическо море до Тирана и от Тирана вече до границата със Северна Македония. Тази връзка, е алтернативна на другата връзка, която е по, така наречената Виа Игнатия през Гърция . Тя, може да се каже, е конкуренция на тази линия. Проблемът зависи от политическата воля. Зависи колко са бързи и знаете – в Скопие започнаха да правят нещо, после прекратиха. Търгът беше обявен за нищожен. Някакви схеми, като че ли е имало и нещата много се забавят.

- Ваша е инициативата „Знание за миналото – памет за бъдещето“. Добър призив разбира се.

– Много от нещата, които ни се случват са поради това, че някои хора не познават собствената си история. Те стават лесна плячка или жертва на политически агитатори, които ги и манипулират, заблуждавайки ги да гласуват за тях с обещание, че едва ли не ще може да се върне нещо от миналото – от комунистическият режим. Така е, щом не се знае обективната история и не се знае какво се е случило. Това е голям риск – да се повторят не само грешките но и ужасите от преди. Същото важи и за национал-социализма, и за комунизма, за всички екстремистки идеологии. Те обещават, че ще се справят с проблемите на хората по радикален начин, като премахнат, например, богатите, или като раздадат имуществото им на другите. Или  – когато има „силен лидер“ който ще взема еднолично решенията и то ще бъде в полза на, в кавички казано, на „обикновените хора“.

- В Сингапур дават възможност на всички да имат равен старт. Естествено – резултатите са различни. Да не говорим за нулевата им толерантност към посредствеността и корупцията. Как иначе да са най-успешната град-държава!

– Всичко зависи от моженето на отделния човек. Всеки различно се развива, всеки има различни възможности. Равен старт – това е задължително условие, но със сигурност няма  абсолютно равен старт. Свидетели сме на много примери, включително в сегашната предизборна кампания, където някои кандидати са станали милионери благодарение на принадлежността на роднините си към репресивния апарат на престъпния комунистически режим. На 15-ти септември, на откриването на учебната година бях в квартал „Факултета“. Там учителите, мога да кажа, са прекрасни. Опитват се да дадат наистина равен старт на децата, но зависи много от съзнанието на родителите. Дали изпращат редовно децата си на училище например. За да има резултат – много работа трябва да бъде инвестирана.

- Казват, че светът е в ремонт, а рецепта няма.

– Американският социолог, политолог и писател от японски произход – Франсис Фукуяма през 90-те години каза, че цивилизацията едва ли не е стигнала до крайната си точка на развитие. Според мен винаги ще има и по- нататък. И по-нататък. Ще има и връщане назад и прогрес. Въпросът е да не се повтарят огромните страдания, които са се случвали особено през 20-ти век. Виждам че на много места популистки и крайно десни или крайно леви, което е почти едно и също, се опитват да манипулират общественото съзнание срещу демокрацията. Принципно – използвайки демократичните средства за свобода на изразяването. Но, не дай си Боже, ако дойдат на власт, ще премахнат самата демокрация. Тогава вече никой няма да може  да говори даже за свободата на изразяването, защото ще бъде опасно, както е в Русия в момента, да не попаднеш в Гулаг или в затвора, ако си срещу войната. Светът постоянно се развива и се адаптира и ако приемем теорията на Дарвин, че всичко е в развитие и ако не се адаптираш към променящия се свят, има голяма вероятност да загинеш. Така и демокрациите трябва да се адаптират към променящия се свят около нас и да изградят имунна система, която да пази основните човешки права от тези, които искат да ги потъпкват с квази демократични принципи. Да не забравяме, че Хитлер идва на власт чрез демократични избори. Сега, не дай си Боже, ако започне да властва, да кажем партия „Възраждане“ чрез демократични, в кавички, избори, чрез използване на демократични средства – постоянно да показват лидерът им по телевизията, да говори колко е лоша демокрацията…

- Ако дойдат на власт… вече казват – „Ще отворим наново Белене“. Смятат да премахнат самата демокрация, възползвайки се от демократични средства. Това е един философски въпрос – докъде се простира и дали демокрацията е самоубийствена. Принципите на демокрацията могат ли да доведат до самоубийство на самата демокрация. Който и да е било популист да използва демократичните средства за свободата на изразяване, свободата на мнение, манипулирайки общественото съзнание, да дойде на власт и да зачеркне цялата демокрация…

 

Дали някой от Европа би могъл да стори такова нещо ?

– Не мога да кажа дали някой от Европа би го сторил, но върховенството на закона трябва да действа повече и доколко бързо може да реагира на подобни случаи…

- Какво е вашето мнение за все по-нарастващият проблем – кой е правилният подход към миграцията?

– Необходими са споразумения с нашите съседи, които да не мотивират, или по-точно, да преследват трафикантите на хора, които взимат последните пари на пакистанци, мароканци и други, за да ги прехвърлят на Европейския бряг. Рискувайки техният живот в Средиземно море, те знаят, че ние – европейските държави ще се опитаме да ги спасим.

Това още повече мотивира трафикантите да пускат потенциалните имигранти в морето сами да се справят. Ние сме длъжни да спасяваме хора в беда, но трябва да ги връщаме на Африканския бряг. Тогава тази мотивация ще намалее. Трябва укрепване на нашите външни граници със създаване на прегради и засилване на капацитета на Европейската гранична служба. Също така мигранти които възхваляват тероризма, или представляват доказана заплаха за сигурността на европейските граждани, трябва по най-бързия начин да бъдат депортирани от държавите членки на Европейския съюз.

- Искам специално да Ви благодаря за всичко, което правите за утвърждаване на положителния имидж на България в Европейския съюз.

 

Разговора взе: Йорданка КАРАМФИЛОВА

Вестник "Банкерь"