Архивите са живи
- search
- Всички
Назад в историята: Аферата ''Доспат Даг''
Шведският професор Йостен Унден спасява наши гори от заграбване
Проф. Йостен Унден на фона на нашите Родопи
През 1935 г. местните първенци от Доспатския край, изпращат прошение до Н.В. Цар Борис III, с което искат връх Дикчан /1687 м.н.в./, да се преименува и за в бъдеще да носи името ''Връх професор Унден''. Скулпторът Петър Балабанов, изработва бронзова плоча с шведския и българския герб и следният текст:
''През 1936 г.,този връх беше наречен ''Професор Унден'', за да се помни вечно за справедливата и човеколюбива присъда, издадена от арбитъра, назначен от Обществото на народите в Женева, шведския професор Йостен Унден, с която се признава за българска собственост част от южните Родопи".
Предисторията започва през 1915 г. Тогава шест турски и гръцки граждани и двама българи, основават командитното дружество ''Доспат Даг''. С фалшиви документи ,те претендират,че са собственици на деветнадесет масива обширни иглолистни гори в района на Доспат. Истинската цел е била, държавата да признае фалшивите документи, след което правата за собственост да се прехвърлят на дружеството, чиито общ капитал е 3 200 000 лева. Земеделският министър по това време Петър Динков и началнкиът на горите Трифон Цачев , разрешават на ''Доспат Даг'' да извършват експлоатация на горите, за които ''притежават'' документи за собственост. Дърводобивът и извозването на дървесината, били наложени на местното население като ''ангария'', под предлог, че са ''мобилизирани за изпълнение на военна поръчка.
Паметната плоча на връх Унден
След края на Първата световна война,българското правителство отменя всички дотогава издадени разпореждания по ползването на горите, включително и на ''Доспат Даг ''. Фалшивите собственици, многократно правят опити да се запишат като граждани на Гърция, и в списъка на репарациите наложени на България, съгласно Ньойския мирен договор. Спорът придобива международен характер и се проточва близо десет години.
През 1930- 1933 г. Обществото на народите в Женева, назначава за арбитър по делото шведският професор Йостен Унден, като член на Международния арбитражен съд в Хага. В спора с България гръцката страна претендира за собственост върху деветнадесет обширни горски масива в Доспатския край и за обезщетение в размер на огромната сума от 40 милиона златни швейцарски франка.
Красив кът до връх Унден в Родопите
След продължително проучване на документите,както и на съответното законодателство на Гърция,Търция и България,професор Унден стига до справедлива присъда. Съдът постановява, че тази част от Родопите е българска, а Гърция е осъдена да заплати обезщетение в размер на 475 000 златни франка.
Благодеятелят на българите, Йостен Унден е шведски професор, специалист по международно право. Роден е на 25 август 1886 г. в Карлщад, Швеция .Завършил е право в Университета в Упсала и в продължение на 20 години е професор по международно частно право и ректор на Университета през 1929 - 1932 г.Той е политик от Шведската социалдемократическа партия, която го издига и за министър на външните работи на Кралство Швеция. Интересното е , че той никога не е посещавал България, но живо се е интересувал от обществено политическият живот в тази балканска държава, на която помогнал в трудни моменти.
Д-р Мирослав ЛАЗАРОВ